קבצים להורדה

בדף זה תוכלו למצוא קבצי PDF שימושיים להורדה, במספר נושאים בג'אז לשימוש תלמידים ומורים. 


אני מקווה שתוכלו למצוא בהם תועלת. לימוד נעים. 

מעגל הקווינטות

 לפניכם מעגל הקווינטות: סולמות מז'וריים בתוספת של שמות הסולמות המינוריים היחסיים. שמות הסולמות המינוריים מסומלים מימין לסימולי הסולמות המז’וריים, בתוספת האות “m”. לחץ כאן להורדה

לימוד נעים.

מודוסים

לפניכם שבעת המודוסים הכנסייתיים (המכונים גם Greek Modes), בתוספת הסברים והנחיות לבנייתם. המודוסים המובאים בדוגמא דיאטוניים לסולם דו מז'ור, הבנת העקרון על פיו הם נבנים, מאפשר את בנייתם על גבי כל סולם. לחץ כאן להורדה.
 לימוד נעים.

IIm7 V7 Imaj7 בכל הסולמות המז'וריים

בקובץ המצורף תוכלו למצוא את המהלך IIm7 V7 Imaj7  או בקיצור II V I בכל הסולמות המז'וריים. מהלך זה נפוץ מאד בג'אז ומומלץ להשקיע זמן רב באימון ותרגול טכניקות אלתור, פראזות, מוטיבים, ופרישות אקורדים על גבי המהלך בעזרת הדף המצורף.   לחץ כאן להורדה.
 לימוד נעים.

מילון אקורדים (אקורדים לועזיים)

בקובץ המצורף תמצאו מילון אקורדים המתאר את העקרונות לסימול אקורדים בג'אז ובמוזיקה הקלה. סימול אקורדים ופענוח הסימנים היא מלאכה קלה מאד בתנאי שמבינים את הכללים.  לפניכם הסברים פשוטים וקלים להבנה של אופן סימול האקורדים. 

כללי הסימול המובאים במילון אקורדים המצורף הם הנפוצים. הבנת הכללים תאפשר לכם לבנות ולפענח את כל סוגי האקורדים (אקורדים לועזיים) המשולשים והמרובעים. לחץ כאן להורדה.

לימוד נעים.

המלצה לעבודה עיונית נלווית לרסיטל בגרות בג'אז

לפניכם המלצותיי האישיות בנוגע לכתיבה והגשה של העבודה העיונית הנלוית לרסיטרל בגרות בג'אז.  לחץ כאן להורדה

בהצלחה במבחן הבגרות.

רשימת האזנה - אומני ג'אז בולטים

במהלך ההיסטוריה של הג'אז בלטו מספר רב של אומנים - זמרות, זמרים, נגנים, כותבי שירים, מבצעים, מעבדים, מנהיגי תזמורות והרכבים - אשר עיצבו את פניו של הג'אז. ההיכרות עם אמנים אלו חשובה, לא רק מבחינת הפן ההיסטורי של הג'אז, אלא גם לשם היכרות עם הסגנונות והגוונים השונים של הג'אז, לשם השראה, ולשם למידה.  
הרשימה המובאת בקובץ המצורף קצרצרה ותמציטית, זהו קצה קצהו של הקרחון, שכן הרשימה המלאה ארוכה שבעתיים, ועודנה מתהווה ברגעים אלו. לחץ כאן להורדה.

האזנה נעימה.

קטעי ג'אז מומלצים ללמידה ולתרגול

כל אמן ג'אז שולט בעשרות ואפילו מאות קטעי ג'אז אשר הפכו לקנון המוזיקלי בקרב מבצעים. "הסטנדרטים" האלו הפכו לנחלת הכלל והם מגוונים באופיים וברמת המורכבות שלהם. 

ברשימה המצורפת בקובץ ה PDF, תוכלו למצוא סטנדרטים של ג'אז בסיסיים וחשובים שאני ממליץ לכם להכיר, ללמוד ולתרגל. לחץ כאן להורדה.

אימון נעים.

המלצות לאימון אישי בג'אז

האימון היומי ודרך התירגול של תלמידי ג'אז מושתת על פעילות מורכבת והדרגתית אשר יסודותיו מובאים במסמך PDF המצורף (ראה בתחתית העמוד). לא די לתלמיד פשוט ללמוד את הקטע כפי הכתוב בדף התוים, או לא דיי ללמוד רק ביצוע אחד של הקטע. אתם מוזמנים לעיין בהמלצות המצורפות, ולהנתנסות באימון מעמיק. לאלו שישקיעו את הסבלנות והזמן הדרוש בהתעסקות מעמיקה זו, צפויות תמורה, והתקדמות משמעותיות.  לחץ כאן להורדה.

בהצלחה!

סדרת הרצאות - מבוא לג'אז - עבור המכון לאינטגרציה, אוניברסיטת בר אילן

סיכום הרצאה ראשונה - בלוז. מושגי יסוד בג'אז, אומנים בולטים, השפעות הבלוז על היצירה הפופולארית והאומנותית במאה העשרים.  לחץ כאן להורדה.

סיכום הרצאה שנייה - הולדת הג'אז, ניו אורלינס, בלוז, רגטיים, אומני הג'אז הראשונים, לואיס ארמנסטרונג. לחץ כאן להורדה.

סיכום הרצאה שלישית - Take the A train, When the saints go marching in. שיטות עבודה בכיתה - מתודות. לחץ כאן להורדה.

סיכום הרצאה רביעית - Sweet Georgia Brown, Muskrat ramble שיטות עבודה בכיתה. לחץ כאן להורדה.

הקלטת ליווי - פסנתר ל"סוויט ג'ורגיה בראון" לחץ כאן להורדה.