הרצאת מבוא - ג'אז פס הקול של המאה העשרים

מוזיקת הג'אז הנפלאה חוגגת חופש, ביטוי אישי, חדשנות, תעוזה ותשוקה אדירה. אמנים כמו לואי ארמסטרונג, דיוק אלינגטון, בילי הולידי, בני גודמן ופרנק סינטרה – יצרו מהפיכה מוזיקלית אדירה ונצרבו לעולם בלב כולנו.

 כולנו נחשפנו לג'אז במהלך חיינו, כולנו התנועענו לפחות פעם לצלילי תזמורת סווינג סוחפת וכולנו יודעים לזמזם לפחות שיר ג'אז אחד. אך לעיתים הג'אז נתפס כמוזיקה מורכבת והפחד מחוסר ההבנה גובר על יצר הסקרנות.

 ניתן להבין את הג'אז בקלות ולהתאהב בו - דרך התבוננות על הקשר שלו עם תמורות בחברה, בתרבות ובפוליטיקה של המאה העשרים. יותר מכל אמנות אחרת, הג'אז צמח מתוך אותן שינויים ותהפוכות – והפך לפס הַקּוֹל שלהן:

 ג'אז צמח מתוך שירת העבדים לפני מאה, התמזג עם הבלוז החושני בסצנת הלילה המפוקפקת של ניו אורלינס, צבע את לילות התשוקה במרתפי האלכוהול בתקופת היובש, הרקיד מיליונים בסווינג סוחף בשנות השפל הכלכלי, הפך לסמל של אליטיזם שחור על רקע מאבקי האפליה לאחר מלה"ע ה -2, נצבע בגוונים שקטים כסמל לחיים הרגועים בחוף המערבי, הפך לסוער ובועט כשפגש את מוזיקת הרוק של דור הפרחים, ולסמל של אלגנטיות מהודרת כשנכנס לאולמות הקונצרטים. כל אלה מתאחדים לתמונה צבעונית אשר מגוללת את סיפורו המופלא של הג'אז.

ההרצאה מיועדת לחובבי המוזיקה (וליראי הג'אז) באשר הם ומספקת סקירה ססגונית מהנה של התפתחות הג'אז בהקשר החברתי תרבותי. ההרצאה מלווה במצגת מרהיבה וקטעי ווידאו נדירים של המהפכה המוזיקלית הגדולה ביותר של המאה העשרים. היא תגרום לכולכם להתאהב מחדש בג'אז.


הרצאות פרטיות וחוגי בית סלוניים.

הרצאה זו ניתנת גם כמבוא לג'אז במסגרת של חוגי בית. קבוצות חברים יכולים להזמין הרצאה מוזיקה במסגרת "סלונית" בביתם לחוג בית. 

חוגי בית מתקיימים בד"כ בשעות הערב, או בסופי שבוע ומאורגנים על ידי המזמין. קהל חוג הבית יכול כמובן להרחיב את הרצאת המבוא של חוג הבית הראשוני לסדרה של הרצאות מקיפות ומעמיקות יותר בנושא הג'אז - גם הן במסגרת חוג בית מוזיקה. 


תגובות:

"...נהניתי מכל רגע, ואפילו שאני לא משוגעת על ג'אז כמו בעלי, אבל הצלחת להקסים אותנו. תענוג צרוף! פתחת לי ערוץ חדש להקשבה - זה עולם ומלואו... רואים שאתה ממש נהנה מזה, וזה סוחף מאד!... מחכים לסדרת ההרצאות המלאה שתתקיים בשנה הבאה..."

 א. מאירוביץ'. מודיעין.