ספר
האלתור בג'אז יסודות ותיאוריה

אודות הספר

האם אתם מנגנים ג'אז? לומדים לאלתר? זקוקים לסדר במושגים ולהדרכה ברורה בגובה העיניים באלתור?

 

הספר ”האלתור בג‘אז - יסודות ותיאוריה“ יצא לאור בשנת 2004 ומאז הפך לאחד מספרי המוזיקה הפופולאריים ביותר בישראל.

 

הספר מבוסס על ניסיון ההוראה רב שנים של הוראת אלתור, תיאוריה, הרמוניה, סדנאות והרכבי ג‘אז.

הספר מציע תכנית לימודים קלה להבנה, הדרגתית ומהנה עבור תלמידים הלומדים באופן עצמאי או אלו הלומדים בעזרת מורה.

מספר מוסדות ברחבי ישראל אף בחרו בו כספר הדרכה לתלמידים שוחרי הג‘אז. הספר מיועד עבור נגנים מכל הכלים ולזמרות/ים. 

שאלות נפוצות

 • איפה ניתן להשיג את הספר?

 • לאילו כלים מיועד הספר?

  • הספר מיועד לנגנים בכל הכלים, ולזמרים או זמרות.  לנגני כלי נשיפה אף מופיעים תווים בטרנספוזיציה בהתאם לצורך.

 • האם צריך ידע  מוקדם בג‘אז כדי להתחיל ללמוד עם הספר?

  • לא, אינך זקוק לשום ידע מוקדם על מנת ללמוד עם הספר.  הלימוד בעזרת הספר מתחילים מההגדרות הבסיסיות ביותר של השפה המוזיקלית.

 • אני לא קוראת תווים ממש טוב, האם אני יכולה ללמוד בספר בכל זאת?

  • אין בעיה, דרושה קריאת תווים מאד בסיסית והתחלתית.  אינך צריכה להיות וירטואוזית בקריאת תווים.

 • בחיים לא אילתרתי בג‘אז, זה קשה להתחיל?

  •  בעזרת הספר תוכל לגלות תוך זמן קצר, שגם אתה מאלתר. הספר ילך איתך בצעדים קלים להבנה ויישום, ויעזור לך לבטא את עצמך בג‘אז בדרך מהנה. התוצאות מהירות מאד !

​​

ביקורות

"...הספר הטוב ביותר שקראתי בעברית - מעניין ומרתק.." ר. גפנר, תלמיד ברימון.

"...אני מאד נהנה מהספר. אני מעיין בו כתוספת צדדית והעשרה בנוסף ללימודי המוסיקה במגמה לבגרות"... אמיתי - פורום "הקונסרבטוריון הוירטואלי".

מקיף...כתיבה ברורה..." - ע. קציר, מוזיקאי ומורה.

"...הבנתי שהספר הזה שלי. ספר זה הוא הספר הראשון החלוץ המדבר על יסודות הגאז ללא חומר מיותר, השפה שבא מדבר הספר היא שפתיינו שפת העם הנגנים- אין לך מושג כמה זה חשוב. ספר זה נכתב בשפתנו, אין דרך אחרת ללמוד משהו בכיף ובמקצועיות. התחושה שקיבלתי זה שאתה באמת באמת פונה אלי באופן אישי ובאמת רוצה את הצלחתי - אני מרגיש שאתה לידי..." ג.גבאי - מורה לגיטרה.

הספר  מעולה..." - ר. גבע, תלמיד תיכון

היחיד שמשקף את צורת העבודה הנכונה..." - פ. ו-י. רבר, מוזיקאים ומורים.

מוסבר כהלכה, ברור, והכי חשוב - מעניין..." – א. גאוג', תלמיד.

"...מאוד אהבתי את הכתיבה, הניסוח מעולה וההסברים מפורטים..."  פורום www.o-zen.co.il

"...לראשונה בעברית, מוגשים עקרונות התיאוריה המוסיקלית בשפה שנועדה לתלמידים. מובנים בסדר נכון, בשפה בהירה, "בגובה העיניים", עם דוגמאות שמכסות בעצם את כל ספקטרום הדרישות מההיבט הביצועי והתיאורטי...": י. אילן – מוזיקאי, מנהל פורום, act.co.il."...

מבוא לספר אלתור ג'אז - לתלמידים

אמנות האלתור  - היא העומדת במרכז מהותו של הז'אנר המוזיקלי הנקרא "ג'אז".  נגן המאלתר בהרכב ג'אז מיישם בו-זמנית מגוון מורכב של כישורים, מיומנויות, טכניקות, ידע והבנה עמוקים בתיאוריה והרמוניה.

 

 יתירה מזו: באמצעות האלתור הוא משמיע את "עצמו" דרך המוזיקה – הוא מעניק לה את הביטוי האמנותי הייחודי שלו, מביע את רגשותיו ויוצר עם הנגנים והקהל שיח מוזיקלי רגיש ומורכב הרבה יותר מכפי שמתחייב מדפי התווים המקוריים שלו.

 על מנת להבין את יסודות האלתור בג'אז נפתח בהבהרת היסודות האלמנטריים של התרבות המוזיקלית, כי  יש להבין איך "עובדת" המוזיקה – מאילו יסודות היא בנויה: מה הם כללי השפה והכתיבה שלה, המונחים, התווים, המרווחים, הסולמות, האקורדים  וכד'.  זהו הבסיס – ומכאן ואילך - השמיים הם הגבול.  מה  שנדרש  מהאוחז בספר זה - זו סבלנות, הקשבה והרבה הרבה תרגול.  מטרתנו הראשונה היא הבנת הבסיס התיאורטי של השפה – שפת המוזיקה.  בהמשך – נלמד לרכוש שליטה במיומנויות שונות לקראת ביטוי עצמי באלתור.

 ספר זה ידריך אתכם צעד אחר צעד בהסברים בתחום התיאוריה, ההרמוניה והאלתור בג'אז.  בסוף הספר תמצאו דפי עבודה להשלמה.  בעזרת דפים אלו תתרגלו את החומר התיאורטי שאותו תלמדו.  ייתכן, שאת חלק מהנושאים הנלמדים אתם מכירים בצורה זו או אחרת.  נצלו הזדמנות זו לחזרה על החומר.  אם אתם שולטים לחלוטין בנושא מסוים, הרגישו חופשיים לדלג הלאה, לנושא הבא.  בנוסף, יש, כמובן, משמעות רבה לתרגילי הנגינה שתבצעו עם כלי הנגינה שלכם.  מומלץ לעבוד על הנושאים הנלמדים בספר זה גם עם המורה הפרטי לנגינה לשם קבלת הדרכה וליווי צמודים.

 מצורף לספר תקליטור ובו הקלטות של ליווי חוליית קצב של ג'אז (פסנתר, בס, תופים) לקטעי הג'אז, המבנים הנלמדים, ותרגילי הנגינה.  התקליטור מהווה מצע הרמוני וקצבי נוח לתרגול ויספק לכם דרך של התייחסות להתרחשות המוזיקלית סביבכם בזמן האימונים.  אימון מסוג זה נעים יותר מאשר עבודה עם מטרונום בלבד, אך הוא אינו יכול להוות תחליף לנגינה עם חברים בהרכב ג'אז. 

 חשוב להבין שאת עיקר העבודה תבצעו בביתכם עם כלי הנגינה.  כל אחד מכם ימצא את עצמו משקיע שעות עם הסקסופון או הגיטרה, הפסנתר, או עם מיתרי הקול שלו, על מנת לתרגל את החומר הנלמד.  לא למותר להבהיר שוב, שלכל הכתוב בספר אין משמעות אם לא תתרגמו את החומר הנלמד למוזיקה המבוצעת על כלי הנגינה שלכם.  הידע שתרכשו כאן לא אמור להישאר על דפים אלו - אלא הוא צריך להיות בראש, באצבעות, בקול, בשמיעה הפנימית, ומבוצע על כלי הנגינה שלכם.  עליכם מוטלת 

האחריות של הפיכת הידע ליכולת.  קחו את החומר הזה כאתגר, צרו איתו דברים חדשים, נסו אותו, שנו אותו והתאימו אותו לצרככם.  

 

זיכרו: כל הכתוב כאן דומה ל-כַּן של ציור ולסֶט הצבעים של הצייר.  אם לא תגעו בו - הוא יישאר רק כן-ציור וסט צבעים.  אבל אם תשכילו להישתמש בו ביצירתיות, ברגש ובדמיון, הוא יהפוך לכל יצירה שרק תרצו ליצור.  וזיכרו גם זאת: החיפוש התמידי, המשחק שבצלילים, ויצר סקרנות - שאף פעם לא  באים על סיפוקם, הם-הם אלה העומדים במרכז ההוויה של אמנות ה- "ג'אז". 

מבוא לספר האלתור בג'אז - למורה למוזיקה

מטרת הספר "האלתור בג'אז - יסודות ותיאוריה" היא להקנות כלים בסיסיים לתלמיד בהבנת היסודות בתיאוריה המוזיקלית, הרמוניה, ניתוח ובאילתור בג'אז.  הספר דן באלמנטים מוזיקליים בסיסים ביותר, והוא מתקדם באופן ליניארי,תוך מתן דגש למגוון תחומים בתיאוריה, בהרמוניה ובניתוח, עד להשגת מיומנויות אילתור, הבעה עצמית, ויצירתיות של המוזיקאי הצעיר. 

הספר מספק "טעימה" מנושאים שונים המקנים לתלמיד קרש קפיצה אל אמנות האלתור. חשוב להבין כי אותם נושאים הנדונים בספר מחייבים התעסקות מעמיקה יותר בשלבים שונים ומתקדמים יותר של החינוך המוזיקלי. מעבר לכך, אין ביכולתו של ספר זה לתת מענה לכל צרכי התלמיד.  מתוך התמקדות בהגדרת מטרותיו של הספר: לימוד אמנות האלתור בג'אז, ישנם תחומים ומושגים בתיאוריה המוזיקלית המערבית שלא מצאתי לנכון לדון בהם במסגרת הקורס.  ברור הדבר, שאף ספר לא יכול לכסות את כל תחומי התיאוריה המוזיקלית. 

אתם מוזמנים להשתמש בספר זה כמתווה כללי לתכנית לימודים:  השתמשו בו כ- "שלד" עליו תוכלו לבסס את תכנית הלימודים כראות עיניכם.  אך, אל תסתפקו בתרגילי הנגינה המובאים כאן.  על בסיס אותם עקרונות הנלמדים, הוסיפו תרגילים, רעיונות, ודוגמאות משלכם ומפרי נסיונכם.  גם לכם מקום להביע את האמירה שלכם כאמנים – מורים. 

בנוסף, למרות המתווה הליניארי אותו מציע הספר, ביכולתכם להשתמש בו גם בצורה מודולארית, שהרי, אין דרך אחת ללמד ג'אז.  לדוגמא, יכול להיות שתחליטו להתעסק קודם עם הפרק העוסק בבלוז על מנת להביא נגן, או הרכב תלמידים - לביצוע, ותוך כדי עשייה מוזיקלית, תבחרו לערוך הכרות מעמיקה יותר עם הפרק העוסק במרווחים.  אתם הם המורים, והספר הוא כלי בידיכם. 

עיצוב תכנית הלימודים לתלמידי ג'אז הוא אתגר המקיף התעסקות עם תחומים רבים בחינוך המוזיקלי.  יש לדאוג כי מעבר לתכנית הלימודים שמתווה הספר,  יקבל התלמיד תכנית לימודים הוליסטית אשר תפתח באופן מעמיק את כל מגוון המיומנויות הנחוצות לאמן ג'אז צעיר.  על מעצב תוכנית הלימודים לוודא כי בנוסף לספר זה, התלמיד יקבל חינוך והכשרה נאותים בנושאים כמו: פיתוח שמיעה מלודית והרמונית, האזנה מודרכת וניתוח של הקלטות אמני ג'אז, הרמוניה של ג'אז, קומפוזיציה, עיבוד ותזמור, תולדות הסגנונות המוזיקליים בז'אנר, שיעורי כלי פרטיים, התנסות בנגינה בהרכבים, התנסות בימתית, ביקור בהופעות ג'אז, וכמובן – כמה שיותר – עדיף.

 

עבודה נעימה ובהצלחה.

ניתן לפנות אלי ישירות בנוגע להזמנות הספר, או בנוגע לכל שאלה המתייחסת אל הספר או אל חינוך מוזיקלי. 

 Raz Jazz Music

כל הזכויות שמורות לד"ר רז יצחקי 2017 ©

ישראל Israel