top of page

פורטרטים בג'אז – השמות הגדולים
סדרת הרצאות לחובבי המוזיקה

מאז ומעולם היו אלה המבצעות והמבצעים הגדולים של עולם הג'אז שהשאירו בנו את חותמם.

 

אלו שריגשו אותנו, גרמו לנו לשיר מלוא גרון, להזיל דמעה או לעצום עיניים ולחייך. הם אלה שהעזו לשחות נגד הזרם, למרוד במוסכמות, להוביל שינויים, לעמוד איתנים מול סכנת הכישלון ועדיין לשעוט קדימה מתוך ראייה מפוקחת של אמת אמנותית.

 

הם אלה ששינו את פניו של הג'אז לעולם.

אתם מוזמנים להצטרף לקהילה הולכת וגדלה של מאות חובבי מוזיקה סקרנים בסדרות הרצאות לקהל הרחב הניתנות בכל רחבי הארץ. 

Louis Armstrong.png

לואי ארמסטרונג

איזה עולם נפלא

משדה הקרב בניו אורלינס עד היכלי התהילה, האיש שהמציא את הג'אז (כמעט) היה אחד משומרי הגחלת החשובים של הסאונד של מקורות הג'אז. ארמסטרונג עשה את הקפיצה הגדולה ביותר שעשה מוזיקאי ג'אז אי פעם. הוא זה שהעמיד במוקד השיח האסתטי את האמן המאלתר, פורץ הדרך – אשר קורא תיגר על הגבולות. 

לואי ארמסטרונג עם מגן דוד.jpg

לואי ארמסטרונג ב׳

So Black and Blue

בשיא הצלחתו, לואי הוא מגה-סטאר: אינספור הקלטות, מופעים, תפקידים קולנועיים, ושיתופי פעולה עם טובי המוזיקאים. הפופולאריות שלו חסרת תקדים בעולם כולו. אך מעל לכל מעיבה צילה של עננה כבדה של חוליי החברה האמריקאית הגזענית. הפנים של ארמסטרונג שטרם הכרתם במבט עומק מפתיע.

אלה פיצג׳רלד.jpeg

אלה פיצג׳רלד

"שוּבַּאפ בּידי בְּליפ, פּוּבִּי דִיבַּאפ"

סיפורה של המוזה המפורסמת ביותר של שירת הג'אז. אלה החלה את דרכה כילדת רחוב, כבשה את ליבם שם חובבי הג'אז כשהצטרפה לסצנת התזמורות הגדולות ומשם עלתה לפסגות ולאהדה חובקת עולם כמקור להשראה של הדורות הבאים של זמרות הג'אז

דיוק אלינגטון.JPG

דיוק אלינגטון

״אין לזה משמעות אם אין בזה סווינג״

תחכום, אלגנטיות ושנינות אצל הכוכב הבוהק ביותר. אלינגטון הוביל במשך שנים את התזמורות הטובות ביותר בעולם הג'אז. ביחד עם צוות מוזיקאים סחפו אוהדי ג'אז עם מאות שלאגרים אלמותיים, תוך שמירה על ייחוד סגנוני מובהק ואלגנטי.

בילי הולידיי שרה.jpg

בילי הולידיי

״פרי מוזר״

חיים טראגיים מבחירה - לֵיידִי דֶיי ששרה בלוז. סיפור חייה של הולידי מתחיל בילדות קשה וטראגית, אך היא סיגלה קשיחות ויצר הישרדות יוצא דופן. הבלדות שהיא שרה היו רוויות בלוז וסגנון שירתה הייחודי בלט באופן מובהק כפורץ דרך. הולידיי חייה את החיים "עד הקצה" ולא ידעה פשרות, איש לא יכול היה לעמוד בינה ובין הדרך בה בחרה.

Brubeck.png

דייב ברובק

בדרכו המתוקה

מים שקטים חודרים עמוק במרד המחויך של שגריר הג'אז. ברובק היה אחד החלוצים של זרם החוף המערבי, השקט והרגוע. הרביעיות שלו החזירו את הפופולאריות של הג'אז לדור הצעיר בתקופה של תום מלחמת העולם השנייה. דייב שילב באופן מפתיע אלמנטים מוזיקליים מגשרי-עולמות מהמזרח הרחוק ומארצות הבלקן.  

ת׳לוניוס מונק.jpeg

ת׳לוניוס מונק

תורת המשחקים המוזיקליים

המוזיקאי הסקרן ביותר בעולם הג'אז. איש לא ידע מה מתחולל בראשו של אותו ילד הכלוא בגוף של מבוגר. מונק היה אמן נדיר שהיצירות שלו ונגינתו עומדות כתת-ז'אנר עצמאי בקשת הסגנונות הצבעונית של הג'אז. התכוננו להפתעות – כל תרחיש אפשרי בסיפור שלפנינו.

ג'ורג' גרשווין.jpg

ג׳ורג׳ גרשווין

״יש לי קצב, מי צריך יותר?״

יחסי גומלין מרתקים בין עולם הג'אז ובין אחד המלחינים האמריקאים החשובים. גרשווין שהיה אחד מהדמויות הבולטות בתעשייה המוזיקלית, חתום על מאות שלגרים שגיבשו את שפת הג'אז. עשייתו משקפת את השאיפה למוסס את הגבולות בין הגדרות מלאכותיות של ז'אנרים מוזיקליים: ג'אז, קלאסי ומוזיקה פופולארית.

נינה סימון.jpeg

נינה סימון

״לעזאזל מיסיסיפי״

זמרת אדירה ולוחמת זכויות אדם אמיצה. סימון החלה את דרכה כאמנית בעלת טביעת אצבע ייחודית ומובדלת. שירתה האישית והישירה הושפעה משירת הגוספל הבלוז ונגינתה בפסנתר שילבה אף אלמנטים קונצרטנטיים מערביים. לימים, אמירתה האישית הפכה לזעקת מחאה מדממת לאור מחאתם של השחורים בארה"ב לשוויון חברתי. 

צ׳ארלי מינגוס.jpeg

צ׳ארלי מינגוס

״כדאי שתכניס את זה טוב לנשמה״

אש ורשפים מקונטרבסיסט ומוביל ללא חת. במסורת הג'אז, אנשי הבאס נטלו את התפקיד החשוב של הצעת הכר המוזיקלי השמן והעשיר עבור ההרכבים, גם אם לא עמדו בקדמת הבמה. מינגוס שינה תפיסה זאת והפך לאחד המובילים בדורו – הן כמנהיג הרכב והן כנושא דגל מהפיכת האבנט-גארד פורצת הדרך. כל זאת בדרך ייחודית וסגנון אישי מרתק.  

Mary lou williams.jpg

מרי לו וויליאמס

״לגרום לסווינג להרקיד אותם״

פסנתרנית אדירה ומוזיקאית יוצאת דופן שההיסטוריה של הג'אז נוטה לא לדון בה מספיק (האם אתכם מכירים את השם?). בעוד שנגינת הפסנתר הוירטואוזית שלה הפכה אותה לאייקון בתקופתה – עם למעלה ממאה אלבומים, מאחורי הקלעים כתבה עיבודים מבריקים לתזמורות הגדולות של דיוק אלינגטון, בני גודמן ולימדה מוזיקאים כמו מיילס דייויס וצ'ארלי פארקר. וויליאמס הצנועה בעלת הלב הגדול ויכולותיה הגאוניות עומדת להפתיע אתכם. 

ביל אוונס.jpg

ביל אוונס

״כמו צלילי קריסטל מחליקים מתוך מפל מים שקוף״

הרמוניה אימפרסיוניסטית ופילוסופיה עמוקה מהאמן ששינה את האסתטיקה של נגינת הפסנתר. סיפור חייו רצוף בניגודיות בין מוזיקה אלוהית ובין חיים אישיים טראגיים מלאי כאב וסבל. 

שרה וואהן.jpeg

שרה וואהן

״פראית וחצופה״

אחת הדיוות הגדולות בעולם הג'אז קיבעה סטנדרט שספק אם מישהי הצליחה אי-פעם להתקרב אליו. קול עמוק וייחודי, שליטה מוזיקלית יוצאת דופן וביטוי אישי מרגש במיוחד הציבו אותה כמושא הערצה בקהילת הג'אז הבינלאומית. 

miles.jpg

מיילס דייויס

״אל תקשקש, נגן משהו שאתה לא יודע״

אחד האמנים הצבעוניים והדומיננטיים שידע הג'אז. אישיות אניגמאטית שלא יודעת פשרות, מוזיקליות נדירה, כריזמה ואומץ אדיר - הפכו אותו לאחראי על כמה מהמהפכות המוזיקליות הדרמטיות בג'אז.

סינטרה.jpeg

פרנק סינטרה א׳

״עשיתי זאת בדרכי שלי״

קולה של אמריקה הלבנה. מי שהחל את דרכו כזמר בעידן הסווינג צמח והפך לאחד הזמרים המפורסמים בעולם – אחת החוליות החשובות המקשרות בין עולם הג'אז ובין עולם המוזיקה הפופולארית. 

סינטרה.jpg

פרנק סינטרה ב׳

מאבקים באור הזרקורים

הקריירה של סינטרה במערבולות של התנגשויות פוליטיות וחברתיות של אמריקה: סמי דייויס ג'וניור, הקנדים והמאפייה. 

ג׳והן קולטריין.jpeg

ג׳והן קולטריין

״אהבה עילאית״

מעטים המוזיקאים שהצליחו להביא את המוזיקה שלהם לספירות רוחניות כל כך גבוהות כמו סקסופוניסט-העל קולטריין. אחד האנשים הנחושים ביותר בעולם הג'אז, שטיפס בהתמדה אל שיאים מעוררי הערצה, שספק אם איש ייגע בהם שוב.

בני גודמן.png

בני גודמן

״תמיד אפשר טוב יותר״

הילד שגדל במשפחה ענייה חסרת כל והפך להיות המוזיקאי המצליח בדורו. כישרון, נחישות, דבקות במטרה, עקשנות ופרפקציוניזם חסר שובע - הפכו את סיפור חייו לאחד המרתקים בעולם הג'אז  במפגש נארח את קובי סלומון - אחד מנגני הקלרינט הבולטים לנגינה ולשיחה משותפת. 

composers.png

המאפייה היהודית שולטת בסמטת מחבתות הפח

״המתכון לכתיבת שיר כריסטמס הוא שיר יהודי״

בתקופת הזהר של תעשיית השירים האמריקאית - בין שתי מלחמות העולם, מושלים בחופה קבוצה של מלחינים וכותבי שירים יהודים: ברלין, האמרסטיין, גרשווין, קרן, ארלן, רוג'רס ואחרים. השפעתם היתה מכרעת על עיצוב השפה של המוזיקה הפופולארית האמריקאית ושל הג'אז מאז ועד היום. מהו סוד הצלחתם? 

מא רייני.jpeg

מא רייני

״איש לא ייתפוס אותי״

בקול מחוספס וצרוד בעטה בכל מוסכמות החברה וסירבה להיכנע לתכתיבי התעשייה המוזיקלית. כיצד קרה שהאימא של כל זמרות הבלוז, מי שפלסה את הדרך לדורות רבים של נשים בג׳אז נשכחה מתודעתם של חובבי מוזיקה?     

chick.jpg

צ׳יק קוראה

״אני בלמידה מתמדת״

 מי שהחל את דרכו כנער פלא הפך לאחד המוזיקאים הוורסטיליים, הפופולאריים והבולטים ביותר בסצנת הג׳אז. יכולות אדירות, סקרנות אין-קץ ופתיחות מחשבתית ניבטים בקשת אדירה של חותם מוזיקלי של ענק שהלך לעולמו לאחרונה. 

צ׳ט בייקר.jpeg

צ׳אט בייקר

״כוכב זורח בשמיים, אבל לא עבורי״

בשלבי כתיבה

הזמנות פרטיות
רשימת הרצאות
bottom of page